Rynek magazynowy, istotny dla nas zarówno z perspektywy systemów przeładunkowych oraz budownictwa przemysłowego w dalszym ciągu odnotowuje wzrosty. Ponadto nie są one wynikiem ogromnych transakcji, kiedy to najwięksi giganci e-commerce, Amazon i Zalando wynajęli w 2016 i 2017 roku prawie 7000 m2 powierzchni łącznie. Systematycznie rośnie za to liczba mniejszych umów a wzrost odnotowany w ostatnich kwartałach wydaje się bardziej zrównoważony. 

 

Rynek obserwuje również zwiększającą się skalę renegocjacji, których łączna powierzchnia po III kwartałach 2019 roku znalazła się w okolicy wyników notowanych w latach 2016-2018. Dodatkowo udział odnawianych umów stanowi już 34% całkowitego popytu w stosunku do 21% w latach 2017 i 2018. Renegocjowane umowy w pierwszych trzech kwartałach objęły ponad 855 000m2.

 

Lokalizacje tworzące Wielką Piątkę, czyli Warszawa, Wrocław, Górny Śląsk, Poznań i Polska Centralna odpowiadały aż za 80% wszystkich nowych umów i ekspansji notowanych w pierwszych III kwartałach 2019 roku. Mniej oczywiste lokalizacje stają się jednak coraz bardziej atrakcyjne ze względu na zmniejszającą się dostępność pracowników w wiodących obszarach.

 

W samym trzecim kwartale oddano do użytku 880 000 m2 nowej powierzchni magazynowej, co jest najwyższym kwartalnym wynikiem w historii rynku magazynowego. W kosekwencji nowa podaż od stycznia do września 2019 roku wyniosła 2mln m2. Wolumeny powierzchni w budowie nie wskazują na jakiekolwiek spowolnienie ze strony deweloperów co powinno w przyszłości pozytywnie wpływać na wyniki naszych segmentów związanych z rynkiem magazynowym.

 

Żródło: https://www.jll.pl/content/dam/jll-com/documents/pdf/research/emea/poland/pl/pl-research-industrial-market-pulse-2019-polish.pdf

 

Parkingi MODULO - kolejny rok na Targach Budma - zapraszamy!
Terminy publikacji raportów okresowych PROJPRZEM MAKRUM w roku 2020