Platformy parkingowe jeszcze niedawno były w Polsce nowością. Dziś coraz częściej inwestorzy decydują się na właśnie takie rozwiązanie. Oprócz względów związanych z koniecznością zapewnienia odpowiedniej ilości miejsc postojowych, jest to również wybór ekonomiczny z punktu widzenia kosztów inwestycji.

Problemy z parkowaniem mieszkańcy dzisiejszych miast mają nie tylko w samym jego centrum, ale również na przydomowych posesjach. Bardzo często miejsc parkingowych jest mniej niż sprzedanych mieszkań. Zakładając, że coraz częściej w jednym gospodarstwie domowym znajdują się dwa (a czasem nawet trzy!) samochody, architekci i deweloperzy coraz częściej muszą sięgają po nowoczesne rozwiązania, jakimi są platformy parkingowe. Dzięki temu mogą maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i zapewnić odpowiednią dla inwestycji liczbę miejsc do postoju.

Polski producent platform parkingowych – MODULO Parking, spółka będąca częścią Grupy Przemysłowej PJP Makrum oraz Grupy Kapitałowej IMMOBILE, opowiada o swoich doświadczeniach w implementacji tych maszyn na osiedlach mieszkaniowych.

– Nasz największy projekt w Bydgoszczy to aż 119 miejsc parkingowych w Platanowym Parku na Osiedlu Leśnym, gdzie zamontowane zostały trzy rodzaje systemów parkingowych. Każde miejsce ma 2 metry wysokości i ponad 2,5 metra szerokości. Daje to nie tylko poczucie komfortu, ale i bezpieczeństwo podczas parkowania. Platanowy Park to osiedle, które zaplanowano na kilka etapów. W kolejnych również pojawią się platformy Modulo – mówi Kajetan Duszyński.

Kolejna inwestycja w Bydgoszczy, w której deweloper zdecydował się na zwiększenie ilości miejsc postojowych, znajduje się przy ulicy Chodkiewicza. Tym razem jest to system oparty o palety przesuwne. W odróżnieniu od pozostałych produktów Modulo, nie oferuje on parkowania aut w systemie jedno nad drugim, pozwala jednak zautomatyzować parkowanie na danej powierzchni, wykluczając takie sytuacje jak np. nieprawidłowo zaparkowane pojazdy czy kolizje na parkingu. To rozwiązanie idealne dla przestrzeni w której nie ma możliwości umieszczenia systemu wielopoziomowego.

Przy ulicy Gołębiej natomiast znajdują się jedne z najpopularniejszych produktów Modulo: Stacker-P10 – idealne dla obiektów wymagających niewielkiej ilości miejsc parkingowych. Zamontowano tam 9 sztuk tych systemów, w efekcie uzyskując 18 miejsc parkingowych dla mieszkańców nowo wybudowanego bloku. Kolejna inwestycja, która nadal jest w realizacji, znajduje się przy ulicy Paderewskiego, gdzie pojawić się mają systemy niezależne LSM.

– Bardzo cieszymy się, że platformami parkingowymi MODULO zainteresowanych jest coraz więcej inwestorów również w Bydgoszczy – mówi szef działu handlowego MODULO Parking Kajetan Duszyński. Spółka ta, będąca jedną z najmłodszych w Grupie Przemysłowej PJP Makrum, od kilku lat zdobywa ogólnopolski rynek, eksportując swoje produkty również za granicę.

Do zainstalowania platformy parkingowej pozwalającej schować „pod ziemią” samochód o wysokości aż 170 cm potrzeba niecki o głębokości zaledwie 190 cm. Dzięki temu, przy jedynie dwóch dodatkowych metrach zyskujemy podwójną ilość miejsc parkingowych na całej powierzchni parkingowej. Jest to nieporównywalnie wygodniejsze i bardziej ekonomiczne, niż wykonanie kolejnego poziomu garażu podziemnego. Brak kolejnego poziomu to również brak kosztów związanych z dodatkowym stropem, ciągiem komunikacyjnym, instalacją wentylacji, oświetleniem czy kolejnym piętrem windy. Płytszy wykop to również mniej wydobytej ziemi czy mniej paliwa zużytego przez koparki. Wykonanie takiego rodzaju parkingu często bywa także po prostu niemożliwe, z racji na warunki budowlane, np. znajdujące się wysoko wody gruntowe.

Warto również spojrzeć na platformy parkingowego jako inwestycję z punktu widzenia użytkownika. Coraz częściej spotykamy inwestorów prywatnych, którzy decydują się na zakup kilku platform parkingowych celem ich dalszego najmu. Taka inwestycja okazuje się coraz bardziej opłacalna, biorąc pod uwagę, że ceny miejsc postojowych rosną, tak samo jak ilość pojazdów.

Styczniowy newsletter spółki PJP MAKRUM
Remont młynów Makrum po 20 latach bezawaryjnej pracy (video)