W listopadzie zakończyła się realizacja dla jednego z kluczowych klientów MAKRUM z branży hutniczej. Zadanie pod nazwą „odtworzenie węzła kruszenia i przesiewania żużla konwerterowego”, realizowane było w Legnicy. W zakresie zadania było zaprojektowanie całego ciągu i poszczególnych urządzeń w taki sposób, aby zapewniły one wymagane przez klienta parametry, takie jak wydajność całego ciągu technologicznego czy wielkość frakcji materiału po skruszeniu. Ponadto wykonane zostały wszystkie konstrukcje wsporcze, na których osadzone są urządzenia i ciągi komunikacyjne pomiędzy nimi.

Żużel, który jest w swej naturze odpadem w procesie topienia złomu miedzianego, zawiera w sobie, aż do 30% miedzi.  Dlatego uważany jest za wartościowy materiał, który po powtórnym przetopieniu, daje możliwość odzyskania tego cennego pierwiastka. Wybudowana przez MAKRUM linia technologiczna, służy do odpowiedniego skruszenia i frakcjonowania żużla konwerterowego tak, aby można było poddać go ponownej obróbce w piecu szybowym huty, bez uszczerbku na jego wydajności. Z natury dodanie skruszonego żużla do pieca szybowego, bez jego rozdzielenia na ziarna o odpowiedniej wielkości, może spowodować ograniczenie przepływu powietrza przez piec, co w jego następstwie znacznie ograniczy jego wydajności.

“W skład wybudowanej linii technologicznej wchodzą urządzenia takie jak – przenośnik stalowo-członowy typ 29.27, kruszarka szczękowa HJ50, przenośnik taśmowy oraz przesiewacz. Wstępnie skruszony żużel konwertorowy jest załadowywany do zbiornika żużla, nad którym zabudowana jest krata stalowa o wielkości oczka 250x250mm. Jej zadaniem jest odseparowanie materiału o wielkości powyżej 250mm, który ponownie trafia do dołu żużlowego i jest tam dokruszany do wielkości poniżej 250mm. Materiał po przejściu przez kratę, magazynowany jest w zbiorniku żużla, skąd wysypem jest odbierany przez przenośnik stalowo-członowy, a następnie jest transportowany taśmą stalową tego przenośnika do kruszarki HJ50. Zadaniem kruszarki jako kolejnego stopnia rozdrabniania jest skruszenie żużla do wielkości ziarna do 80mm. Z kruszarki rozdrobniony już do odpowiedniej frakcji żużel, transportowany jest 16 metrowym przenośnikiem taśmowym do przesiewacza, którego zadaniem jest rozdzielenie podanego materiału na frakcje 0-5mm i większych od 5mm. Obie te frakcje wysypywane są z przesiewacza specjalnie zaprojektowanymi wysypami do wagonów kolejowych umieszczonych pod przesiewaczem. Wszystkie urządzenia, które mają bezpośredni kontakt z żużlem, który de facto jest materiałem bardzo ściernym, zostały wyłożone płytami stalowymi, ze specjalnego gatunku stali wysokoodpornej na ścieranie.” – tłumaczy Krzysztof Kałużny, Szef Projektu.

Wydajność projektowa ciągu technologicznego to 30 ton na godzinę a masa zabudowanych konstrukcji wsporczych, wraz z ciągami komunikacyjnymi i urządzeniami to około 90 ton. Najwyższy poziom podestów obsługowych znajduje się na wysokości około 8,5 metra od poziomu gruntu.

Specjaliści MAKRUM dokładają wszelkich starań, aby zapewnić swoim produktom i usługom najwyższą jakość i niezawodną trwałość. Doświadczenie w realizacji specjalistycznych projektów oraz bogata lista referencji świadczą, że potrafią one spełnić wymagania każdego Klienta. Naszym hasłem przewodnim jest ‘innowacja wsparta doświadczeniem’ – chcemy w nim zawrzeć 150-letnią historię marki oraz nowatorskie rozwiązania technologiczne, zgodnie z którymi powstają produkty MAKRUM. Dziś z dumą możemy powiedzieć, że jesteśmy wiodącym producentem maszyn krusząco-mielących. To ważny produkt w bogatej historii Grupy PROJPRZEM MAKRUM S.A.

 

Granulator Destruktu Asfaltowego w wersji v4, został dostarczony do klienta
Listopadowy newsletter spółki PROJPRZEM MAKRUM