“Destrukt asfaltowy w budownictwie drogowym” – taki był temat Kolokwium zorganizowanego w Łodzi przez Polski Kongres Drogowy, przy współudziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jednymi z gości wydarzenia oraz prelegentami kolokwium, byli przedstawiciele MAKRUM.
Choć destrukt asfaltowy jest odpadem, może być po przetworzeniu, ponownie wykorzystany w mieszankach mineralno-asfaltowych. Jego użycie jest nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne. W jakich proporcjach, do których warstw i na drogach jakich kategorii ruchu używać można destruktu – o tym właśnie dyskutowano podczas kolokwium. W programie spotkania pojawiły się takie tematy, jak: doświadczenia z zastosowania destruktu asfaltowego na drogach klasy A i S, możliwości zastosowania granulatu asfaltowego w oparciu o polskie i niemieckie przepisy i doświadczenia czy gospodarka destruktem asfaltowym w Oddziale GDDKiA w Łodzi.
Podczas Kolokwium mieliśmy okazję opowiedzieć o naszych doświadczeniach związanych z granulatem asfaltowym oraz zaprezentować historię marki MAKRUM: od remontu maszyn rolniczych do powstania Granulatora Destruktu Asfaltowego GDA. Udział w tym wydarzeniu okazał się dla MAKRUM wyjątkowo szczególny – jego Organizatorzy przygotowali dla nas niespodziankę, wyróżniając MAKRUM szczególną nagrodą z okazji jubileuszu 150-lecia marki.
Temat ponownego wykorzystania destruktu zainteresował specjalistów MAKRUM już dwa lata temu, kiedy po sygnałach od klientów, zaczęto pracę nad pierwszym polskim Granulatorem Destruktu Asfaltowego. Maszyna powstała w odpowiedzi na potrzeby nie tylko branży, ale również środowiska naturalnego. Recykling stosowany jest w wielu dziedzinach naszego życia, coraz bardziej popularny staje się również w budownictwie drogowym. Chcąc rozpowszechnić stosowanie destruktu, wyjaśnić zawiłości techniczne oraz prawne, na początku roku wzięliśmy udział w wydaniu Poradnika stosowania Destruktu Asfaltowego autorstwa znakomitych fachowców: Stanisława Styka i Ireneusza Strugały.
Masa pozyskiwanego destruktu asfaltowego rośnie i będzie wzrastać w miarę zwiększania się zakresu inwestycji polegających na dostosowywaniu istniejących dróg do parametrów wyższej klasy oraz modernizacji zwiększających nośność.