W piątek, 15 listopada 2019 r. odbył się czat inwestorski z prezesem zarządu PROJPRZEM MAKRUM, Piotrem Szczeblewskim. Podczas spotkania rozmawialiśmy o wynikach finansowych za III kwartał 2019 roku. Inwestorzy zadawali również pytania o ekspansję zagraniczną, politykę dywidendową, sprzedaż MODULO oraz perspektywy na najbliższe lata. W spotkaniu wzięło udział blisko 300 osób, a prezes zarządu odpowiedział na 25 pytań. Zapraszamy do lektury całej relacji z czatu.
Zapis czatu:
Proces restrukturyzacji zakończył się już pod koniec 2017. Wyniki były widoczne w sprawozdaniu za 2018. Teraz pracujemy nad rozwojem
Spółka jest nakierowana na sprzedaż zagraniczną, szczególnie w systemach przeładunkowych i jest to widoczne w sprawozdaniu 3Q. Dokonaliśmy również zwiększenia sprzedaży systemów parkingowych, których udział w eksporcie powinien systematycznie rosnąć. Prowadzimy promocję MODULO we Francji (udział w targach) oraz budowę sieci dystrybucji w całej Europie
Średnia płaca w spółce Projprzem Makrum jest dużo wyższa od płacy minimalnej. Wychodzimy na przeciw oczekiwaniom pracowników, podwyższając ich wynagrodzenie, równocześnie pracując nad zwiększeniem wydajności pracy. Jesteśmy w trakcie rozbudowy i modernizacji zakładu.
Spółka nie opublikowała oficjalnej polityki dywidendowej. Staramy się dbać o akcjonariuszy, jednocześnie nie hamując rozwoju spółki.
Budujemy działy sprzedaży i eksportu. Sprzedaż będzie rosła w najbliższych latach.
Pozytywny, szczególnie w synergiach dotyczących projektów budowlanych, udziału w konsorcjach itp.
Nie ma, spółka się rozwija, ale wydaje mi się że tendencje spadkowe wynikają z negatywnych nastrojów na GPW
Spodziewamy się dalszego wzrostu w przeładunkach i parkingach oraz wzrostu w budownictwie, w związku z nowymi kontraktami. Sprzedaż maszyn Makrum powinna pozostać na poziomie z roku 2019.
Zmieni się gdy osiągniemy stabilność wpływu zamówień i odpowiednią skalę produkcji. Spodziewamy się tego gdy osiągniemy sprzedaż na poziomie wyższym niż 25 mln zł. Dzisiejszą niższą rentowność traktujemy jako inwestycję.
Jak wyżej – Spodziewamy się tego gdy osiągniemy sprzedaż na poziomie wyższym niż 25 mln zł. Dzisiejszą niższą rentowność traktujemy jako inwestycję.
O akwizycjach nie rozmawiamy – pracujemy nad nimi. Jednocześnie mocno rozwijamy nasze kluczowe produkty i usługi.
Tak, reprezentanci zarządów wszystkich spółek wezmą udział w tzw. Targach spółek, podczas którym będzie można z nami porozmawiać i zadawać pytania. Serdecznie zachęcamy do udziału w tym wydarzeniu – to ostatnie dni na rejestrację. Więcej informacji o tym evencie: http://blog.immobile.com.pl/quovadisgieldo/
Spodziewamy się lepszych wyników w czwartym kwartale, w związku z finalizacją niektórych z kontraktów. Nowy rok rozpoczniemy z pełnym obłożeniem kontraktowym. Zapowiada się, że rok 2020 będzie lepszy od 2019.
Podobne pytanie – odpowiedź powyżej
Rynek wygląda bardzo perspektywicznie. Widzimy zapotrzebowanie na systemy w całej Europie i coraz większą rozpoznawalność naszej marki na tym obszarze. Spodziewamy się znacznego wzrostu przychodów, chcemy zachować tendencję podobną do tegorocznej
Tak jak odpowiedzieliśmy w jednym z poprzednich pytań – fundamentalnie dzieje się dobrze. Tendencji spadkowych upatrujemy w negatywnych nastrojach na GPW
Segment pozostaje jest nieistotny z punktu widzenia bieżącej działalności. Wykazane przychody pochodzą z końcówki najmu biurowca przy ul. Bernardyńskiej w Bydgoszczy w 1Q2019. Obecnie po jego sprzedaży, działalność związana z najmem jest wygaszana.
Rozwijamy się w dwóch obszarach – sprzedaży nowych pomostów, jak również sprzedaży części w sektorze serwisowym. Nad rozwojem serwisu będziemy pracowali także w kolejnych latach.
W najbliższych dwóch latach powinniśmy osiągnąć ten cel
Podobnie jak w pytaniach wyżej – widzimy taką szansę
Na początku 2018 roku kończyliśmy projekty związane ze sprzedanym zakładem w Sępólnie, dlatego przychód był wyższy. Obecnie koncentrujemy się na własnych produktach. Chcielibyśmy ustabilizować ten segment na poziomie co najmniej podobnym do bieżącego.
O jakiej ilości kontraktów mowa i rzędu jakiej wielkości wzrostu mowa? Jeśli pytanie dotyczy budownictwa, to planowany wzrost przychodów wynika głownie z wysokiego tempa realizacji już zawartych kontraktów, a nie z dużej liczby zawieranych nowych umów.
W segmentach w których jesteśmy obecni, czyli systemy przeładunkowe i parkingowe, widzimy wzrost zapotrzebowania. Ale branża maszynowa charakteryzuje się pewnym spowolnieniem, szczególnie jeżeli chodzi o duże kontrakty.
Zaprzestaliśmy realizacji projektów na dokumentacji klienta, pozostając tu firmą o charakterze inżynieryjnym i stawiając na autorskie produkty. Chcemy rozwijać sprzedaż naszych maszyn. Jesteśmy krajowym liderem rynku maszyn krusząco-mielących, tysiące naszych maszyn pracuje w polskich kopalniach i zakładach przetwórstwa minerałów, więc nie pozostawimy naszych wieloletnich klientów bez wsparcia.
Tak jak pisaliśmy wyżej – pozytywne skutki uwidocznią się szczególnie w synergiach dotyczących projektów budowlanych, udziale w konsorcjach itp.
Przy okazji jeszcze raz serdecznie zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie dla inwestorów – Quo Vadis Giełdo? – to debata praktyków rynku kapitałowego, a wśród nich jeden z redaktorów Strefy, Rafał Irzyński (https://www.youtube.com/watch?v=A3Lpwt7jrhI). Spotkajmy się aby porozmawiać o naszej spółce i o rynku.