“Drogownictwo po COP24: nowy wymiar recyklingu” – pod takim tytułem odbyło się seminarium zorganizowane przez Polski Kongres Drogowy. Spotkanie było kontynuacją ubiegłorocznej konferencji w Łodzi i obejmowało tematy związane z aspektami ekologicznymi, technicznymi oraz prawnymi odzysku kruszyw w budowie dróg. Na spotkaniu nie zabrakło specjalistów MAKRUM, twórców innowacyjnego granulatora destruktu asfaltowego – maszyny która rewolucjonizuje ten proces.
Konferencja jest kontynuacją, ze znacznym poszerzeniem zakresu tematycznego, ubiegłorocznego kolokwium „Destrukt asfaltowy w budownictwie drogowym”. Celem tego przedsięwzięcia jest zainicjowanie w środowisku drogowym działań dla włączenia się w realizację postanowień konferencji COP24 w Katowicach. W efekcie wypracowanego porozumienia państwa-strony zobowiązały się przygotować swój program ograniczania emisji i przeciwdziałania zmianom klimatu poprzez promowanie zrównoważonego rozwoju: oszczędnego korzystania z zasobów i dążenie do gospodarki o obiegu zamkniętym.
Konferencja służyła zapoznaniu środowiska drogowego z przewidywanymi konsekwencjami ustaleń szczytu, zaprezentowaniu dotychczas stosowanych rozwiązań w zakresie recyklingu starych nawierzchni asfaltowych i wykorzystania zasobów wtórnych, w tym popiołów z energetyki w budowie i remontach dróg. Zainicjowała debatę na temat możliwości znacznego poszerzenia ich wykorzystania.
Znaczenie przetwarzania destruktu asfaltowego wzrasta wraz z rosnącą potrzebą recyklingu w procesie budowy dróg, również w związku z pojawiającymi się regulacjami i dyrektywami, zachęcającymi do jego wykorzystania jako pełnowartościowego budulca. Do tego procesu specjaliści PROJPRZEM-MAKRUM stworzyli innowacyjną maszynę – Granulator destruktu asfaltowego GDA, o którego zaletach opowiadali podczas spotkania, rozdając jego uczestnikom “Poradnik stosowania destruktu asfaltowego”.
Granulator służy do rozdrabniania dostępnego destruktu asfaltowego, przystosowując go do powtórnego użycia w procesie budowy dróg i nawierzchni. Destrukt asfaltowy stanowi pełnowartościowy budulec stosowany w sektorze budowy i modernizacji infrastruktury drogowej. Szybko rozwijająca się technologia produkcji mieszanek bitumicznych, powoduje, że mieszanki z zawartością destruktu asfaltowego są szeroko stosowane na świecie. Trend ten wspierają europejskie dyrektywy dot. wykorzystania odpadów przemysłowych oraz prawodawstwo niektórych krajów (np. Wielkiej Brytanii, gdzie wprowadzono opodatkowanie składowania odpadów).