MAKRUM to posiadający ponad 150-letnie doświadczenie renomowany producent  maszyn i urządzeń dla przemysłu wydobywczego, chemicznego, cementowego i papierniczego, m.in. kruszarek, młynów i suszarni. Zakład produkcyjny spółki, jako jeden z nielicznych w kraju, posiada infrastrukturę pozwalającą na produkcję tak tak dużych gabarytowo maszyn i złożonych projektów.

Dwie suszarnie, młyn w trakcie renowacji oraz rębak do drewna – to tylko część maszyn, które obecnie znajdują się w produkcji fabryki MAKRUM na bydgoskim Osiedlu Leśnym. Wkrótce MAKRUM opuści również zaparzalnik krajanki przygotowywany dla jednej z cukrowni w województwie kujawsko-pomorskim. Zaparzalnik będzie częścią linii technologicznej do produkcji cukru. Poprzez optymalne podgrzanie krajanki, maszyna zapewni odpowiednią oszczędność energii.

Dla Klienta z północnej części Europy przygotowujemy natomiast ramę oraz wykonujemy montaż większości gotowych komponentów rębaka do drewna. Maszyna będzie wchodziła w skład linii technologicznej zaopatrującej kocioł energetyczny w biomasę. Zlecenie obejmuje również wykonanie prac malarskich. Firma, która będzie korzystała z rębaka, zwraca szczególną uwagę na zrównoważone wykorzystywanie energii, a w szczególności uwzględnienie jej odnawianych źródeł. Wyzwaniu temu stawili czoła technolodzy i projektanci MAKRUM.

W hali produkcyjnej znajdują się również dwie suszarnie. Pierwsza z nich jest realizowana dla Huty Miedzi Głogów, w ramach umowy na dostawę i montaż suszarni materiałów pomocniczych. Materiały pomocnicze z którymi pracować będzie nasza suszarnia to koks, piasek i kamień wapienny. Na poniższym zdjęciu widoczny jest walczak suszarni o średnicy 2,2 m oraz długości 15,4 m.

Druga suszarnia jest elementem również przez nas przygotowywanej instalacji do produkcji węgla drzewnego. Węgiel drzewny to nic innego, jak popularny węgiel do grilla. Pocięte kawałki drewna po wysuszeniu poddawane są procesowi pirolizy w urządzeniu zwanym retortą. Proces pirolizy prowadzi do zwęglania się drewna, z czego powstaje węgiel drzewny. Retorta i suszarnia – dwa największe elementy całego systemu – mają wysokość ponad 18 m i średnicę blisko 3 m.

MAKRUM zajmuje się również remontami maszyn. Obecnie w fabryce spółki trwa remont m.in. młyna rurowego typu 41.01. Maszyna służy do przemiału rudy miedzi w procesie wzbogacania przez flotację.

Realizacja dwóch młynów MAKRUM pod Szczecinem
PROMStahl na Targach R+T w Stuttgarcie