W czwartek, 2 kwietnia 2020 r. odbył się czat inwestorski z prezesem zarządu PROJPRZEM MAKRUM, Piotrem Szczeblewskim. Podczas spotkania rozmawialiśmy o wynikach finansowych za 2019 roku. Inwestorzy zadawali również pytania o politykę dywidendową, możliwe akwizycje, sprzedaż na rynku zagranicznym oraz wpływ epidemii COVID-19 na działalność spółki. W spotkaniu wzięło udział blisko 500 osób, a prezes zarządu odpowiedział na ponad 30 pytań. Zapraszamy do lektury całej relacji z czatu.

Zapis czatu:

Dzień dobry, witam na czacie inwestorskim PROJPRZEM MAKRUM S.A. i serdecznie zapraszam do zadawania pytań.

Czy już widać zwiększone zainteresowanie waszymi rozwiązaniami dla logistyki z powodu wzrostów w ecommerce?

Na tą chwilę jest to za krótki okres, żeby zobaczyć zwiększoną sprzedaż, czy ilość pozyskanych zamówień w naszej grupie. Podobnie jak Pan, my również, spodziewamy się zwiększonego zainteresowania naszymi produktami w najbliższej przyszłości. Jako grupa działamy szczególnie intensywnie w obszarze klienta przemysłowego, a mniej indywidualnego. Z tego co obserwujemy nasza konkurencja mająca silną część dotyczącą prywatnych odbiorców traci na epidemii koronawirusa dużo więcej.

Jak Pan ocenia sytuację w budownictwie mieszkaniowym w czasie pandemii i co może się dziać po?

Grupa PJP Makrum nie koncentruje się na budownictwie mieszkaniowym. Podobny temat został poruszony w jednym z ostatnich wpisów na blogu Grupy IMMOBILE, do którego odsyłam.

Jak wygląda rozwój parkingów modulo? Ilu zamówień łącznie spodziewacie się Państwo w tym roku?

Możemy mówić o sytuacji przed i w czasie epidemii. Przed epidemią nasze analizy pokazywały duży wzrost zainteresowania produktami MODULO (wzrost w I kwartale r/r), z dynamiką podobną jak pomiędzy rokiem 2018 vs 2019, czyli około 150% wzrost. Teraz w okresie epidemii musimy poczekać na reakcję deweloperów, zainteresowanie klientów nowymi mieszkaniami czy ustabilizowaniem ich zatrudnienia i możliwością finansowania potencjalnych zakupów. Będziemy dopasowywać naszą ofertę do tych szczególnych warunków rynkowych.

Czy restrukturyzacja PJP została już zakończona, czy zostało coś jeszcze do poprawy?

Proces poprawy to permanentna praca – ulepszenia technologiczne, optymalizacje techniczne produktu, redukcje kosztów, optymalizacja zatrudnienia etc. Jeżeli pytanie dotyczy naszych pierwotnych planów, to tak restrukturyzacja się zakończyła. Teraz koncentrujemy się na zakończeniu inwestycji w Zakładzie w Koronowie, uruchomieniu produkcji wg. nowego procesu technologicznego i zoptymalizowanie wewnętrznej logistyki (magazyny i transport wewnętrzny)

Czy i w tym roku można liczyć na dywidendę, czy spółka ją zawiesza jak kilka innych?

W sprawozdaniu rekomendowaliśmy przeznaczenie do 50% zysku na ten cel, jednak nasze ostateczne stanowisko w tej sprawie jest dynamiczne, w związku z nową sytuacją wokół nas. Celem jest przejście przez nadchodzący czas recesji w jak najlepszej kondycji – będziemy o tym rozmawiać podczas czerwcowego walnego zgromadzenia spółki z naszymi akcjonariuszami

Kurs mocno spadł, ale czy to odzwierciedlone jest w sytuacji spółki spowodowanej epidemią?

Akcje spółki już przed epidemią były mocno niedowartościowane co widzicie Państwo porównując wartości w sprawozdaniach publikowanych przez naszą firmę. Obecny dodatkowy spadek naszych akcji, odzwierciedla generalną tendencję spadkową na rynku. Może to dobry okres do zainwestowania w walory naszej spółki, ale proszę tego nie brać tego w żaden sposób za rekomendację inwestycyjną z mojej strony, każdy musi zdecydować samemu.

Czy plany akwizycyjne zostały zawieszone?

Nie. Spodziewamy się w najbliższym czasie nawet większej ilości ciekawych propozycji. 20.02.2020 kupiliśmy firmę z obszaru rozwiązań magazynowych, wózków, regałów, części zamiennych i serwisu. Akwizycja ta rozbuduje naszą ofertę dla firm logistycznym, czyli głównego obszaru naszego zainteresowania. Proszę się zapoznać z ofertą naszej nowej spółki PromLift, która w tym obszarze będzie aktywna. Więcej szczegółów już wkrótce!

Czy nadal jest realna prognoza osiągnięcia 25 mln z parkingów w dwa lata?

Tak, ale jest to obarczone dużą niewiadomą, czyli zapotrzebowaniem rynku na nasze rozwiązania nowoczesnych systemów parkingowych po kryzysie epidemiologicznym. Ze strony produkcyjnej i montażowej jesteśmy na to gotowi.

Jaki wpływ na działalność zakładów ma obecna sytuacja?

Nasza firma przeszła dużą reorganizację, dostosowując naszą pracę do procedur ograniczających możliwość rozpowszechniania się wirusa i zabezpieczenia naszych pracowników i kontrahentów przed możliwością zarażenia. Wprowadza to pewne utrudnienia, jak również jest obarczone dodatkowymi kosztami. Uważam, że jesteśmy dobrze na ten czas przygotowani, pracujemy i realizujemy zamówienia naszych klientów.

Dzień Dobry, Panie Prezesie jakie macie odczucia co do zakończonego roku jeśli chodzi o sam rynek systemów parkingowych? Czy jesteście zadowoleni z osiągniętej sprzedaży i zysku netto i pozycji na rynku? Jak patrzycie na ten dynamicznie rozwijający się rynek produktów ? I które inwestycje będą kluczowe w celu zwieszenia produkcji i sprzedaży systemów parkingowych?

To rozbudowane pytanie, postaram się odpowiedzieć na poszczególne fragmenty. Zakończenie roku 2019 przyniosło nam 150% wzrost produkcji i poprawę marżowości tego produktu, czyli realizujemy przyjętą strategie. Osiągnięcie pozytywnych wyników powinno nastąpić przy około 25 mln PLN sprzedaży, co realnym wydawało się jest w roku 2020/21. Teraz zobaczymy co przyniesie nam czas po epidemii, miejmy nadzieje, że to będzie już wkrótce. Czy jesteśmy zadowoleni: tak, ale odczuwamy stały niedosyt związany z rozwojem poszczególnych obszarów naszej działalności. Jako kluczowe na najbliższe lata są dwa procesy: pierwszy to rozwój działów sprzedaży, generowanie dzięki nim większego zainteresowania naszymi produktami i nie jest to po prostu większa ilość ludzi tylko wykorzystanie nowoczesnych sposobów dotarcia do klientów. Drugim dużym zadaniem jest zakończenie inwestycji w Koronowie, które umożliwi nam wyprodukowanie tego co działy sprzedaży pozyskają w sposób coraz bardziej optymalny.

Zakup spółki DPS? Skąd tak decyzja, w jakim celu i jakie plany są z tym związane?

Zakup spółki DPS (obecnie PromLift) był podyktowana rozszerzeniem naszej działalności w obszarze wyposażenia magazynów w regały, różnego rodzaju antresole oraz przede wszystkim sprzedażą sprzętu transportu bliskiego, takiego jak wózki magazynowe i wózki czołowe. Będziemy tu oferować również serwis i części zamienne. Zakup spółki DPS pomoże nam skrócić okres wdrażania się w branżę, jak również pozyskać personel bogaty w doświadczenie.

Znika spółka Promstahlu w Australii, pojawia się w Wielkiej Brytanii? Ma to z sobą związek?

Nie. Sprzedaż eksportową prowadzimy z PROJPRZEM MAKRUM, PROMStahl Polska oraz spółki PROMStahl Niemcy, zaś w II półroczu 2020 r. jest planowane aby sprzedaż dodatkowo była realizowana poprzez spółkę zależną w Wielkiej Brytanii. To dynamicznie rozwijający się rynek. Obecnie, po kilku latach intensywnej obecności na nim, chcemy rozszerzyć paletę klientów, współpracować z dealerami jak do tej pory, ale również bezpośrednio oferować nasze towary i usługi, jak ma to miejsce w Niemczech. czy w Polsce.

Jak likwidacja zakładu produkcyjnego w Bydgoszczy wpływa na spółke?

Spółka przygotowywała się do tego momentu już od dawna. Dla wszystkich zainteresowanych dodam, że już od maja 2019 działamy poza murami naszego starego zakładu. Celem było przeniesienie się do infrastruktury bardziej nowoczesnej, a zarazem tańszej, poprzez ograniczenie wielkości warsztatów, zachowując potrzebną moc produkcyjną.

To może spółka zainwestowała by w swoje akcje?(ale proszę tego nie brać tego w żaden sposób za rekomendację inwestycyjną z mojej strony)

Rozważymy 😉

Czy nie boi się pan tak sporego wzrostu zobowiązań w bieżącej sytuacji gospodarczej?

Oczywiście, kontrola naszego poziomu zadłużenia, ale co jeszcze ważniejsze cash flow, jest jednym z głównych parametrów egzystencji naszej spółki. Sytuacja jest stabilna na dzień dzisiejszy i w perspektywie najbliższych miesięcy. Wszyscy obserwujemy sytuację związaną z COVID 19, będziemy reagowali adekwatnie do spływających informacji. Nasze relacje z bankami finansującymi są bardzo dobre, np. w marcu uruchomiliśmy nowe finansowanie dla dwóch kontraktów.

Czy wzrost kosztów zarządu jest konieczny?

Tak, ponieważ wiązał się z rozwojem organizacji, w tym działu eksportu w Projprzem MAKRUM S.A., i wzrostem kosztów funkcjonowania Projprzem Budownictwo Sp. z o.o. (w tym nowego oddziału we Wrocławiu). Dodatkowo miejsce miał wzrost kosztów wynagrodzeń w całej Grupie.

Gratuluję dynamiki w rozwijaniu sprzedaży zagranicznej. Co jest tu głównym czynnikiem powodzenia?

Wzrost eksportu wynika z wysokiego wzrostu sprzedaży w segmencie systemów przeładunkowych (+26,5 mln PLN, tj 24,8%).

Gdzie najwięcej eksportujecie przeładunki?

Systemy przeładunkowe dostarczamy do każdego kraju w Europie. Naszym największymi odbiorcami są klienci z rynku niemieckiego (wzrost sprzedaży o 15% r/r) i francuskiego (+38% r/r). Coraz większego znaczenia nabierają Niderlandy (+43% r/r) oraz rynek Europy Środkowo-Wschodniej i Północnej (+28% r/r) gdzie sprzedaż jest bardzo rozproszona, a największymi odbiorcami są klienci z rynku polskiego, brytyjskiego, gdzie chcemy znacząco zwiększyć swój udział poprzez utworzenie oddziału, węgierskiego, a także Skandynawii, Czech, Estonii

Czy portfel zamówień budownictwa rokuje dobrze w tym roku?

Rok bieżący rozpoczęliśmy z portfelem zamówień wypełniającym 80% przychodów osiągniętych w 2019 r. Przewidywany okres ich zakończenia to II/III kwartał 2020 r. Na dzień sporządzenia sprawozdania trwają zaawansowane również rozmowy z inwestorami dotyczące rozpoczęcie realizacji kontraktów przewidzianych na II półrocze 2020 r.

Co w parkingach piszczy?

Produkcja parkingów zanotowała ok. 150% wzrost, notując przy tym wyższy poziom rentowności sprzedaży. Biorąc pod uwagę poziom zawartych na dzień publikacji sprawozdania oraz negocjowanych kontraktów, oczekujemy dalszego dynamicznego wzrostu sprzedaży i poprawy rentowności, ze względu na 3 czynniki: – zbliżamy się do wolumenu pozwalającego generować odpowiednią marżę – w tym roku zakończymy automatyzację produkcji tego produktu, jak również wprowadzimy kolejne rozwiązania optymalizacyjne – rośnie zainteresowanie rynku tego typu produktami w Polsce i zagranicą

Czy w związku z bieżącą sytuacją będziecie dążyć do zwiększania zapasów/ boicie się o dostępność?

Tak jest taka obawa, dlatego już jakiś czas temu skontrolowaliśmy łańcuch dostaw wskazując najbardziej krytyczne punkty. Na tą chwilę sytuacja jest stabilna, a dostawy zabezpieczone na najbliższe miesiące.

Jak wygląda działalność dotycząca serwisu systemów przeładunkowych i parkingowych?

Serwis naszych urządzeń to kolejny obszar w którym spółka od kilku lat rozwija się dynamicznie (+15% r/r). Dotyczy to wszystkich spółek i obszarów: zarówno w PromStahl Gmbh, jak i w spółkach krajowych dążymy do zwiększenia ilości własnych serwisantów vs firmy zewnętrzne. Modulo od samego początku realizuje politykę serwisowania własnych urządzeń, dlatego rozbudowa własnego oddziału serwisowego w Warszawie jest konsekwencją tej polityki. W sprawozdaniach będzie to tendencja wzrostowa jeżeli chodzi o przychód.

Dzień dobry, Na jakim etapie jest inwestycja w zakład produkcyjny? Czy ten proces dobiegł już końca?

Jeszcze nie, inwestycja jest zaawansowana – został już oddany główny budynek produkcyjny, wyposażony w nowoczesne stanowiska montażu wstępnego i końcowego; dotychczasowa główna hala produkcyjna jest dostosowywana do przejęcia produkcji z najstarszej części fabryki, która wkrótce zostanie rozebrana. Instalujemy kolejne roboty spawalnicze, stopniowo uruchamiamy kolejne maszyny, a przygotowanie materiału zostało wyposażone w bardzo nowoczesną, wysoko wydajną maszynę sterowaną komputerowo, służącą wypalaniu detali do produkcji. Jesteśmy bardzo zadowoleni z zakupu. Wdrażamy również nowa politykę transportu wewnętrznego, która umożliwi nam oszczędność przemieszczania się wewnątrz firmy o 30%.

Jak wyglądają postępy w rozwoju spółki zagranicą? Czy może Pan podać więcej konkretów i jak rynki zagraniczne kontrybuują do całego wyniku?

Obszarem na którym będziemy się skupiać w roku 2020 będzie Wielka Brytania, która za kilka lat ma dogonić rynek i naszą aktywność na rynku polskim, a później zmierzać w kierunku jeszcze większego udziału w naszym przychodzie. Cele są wyraźnie nakreślone, spółka jest założona, trwa procedura operacyjnego uruchomienia. Nie oznacza to jednak że w tym momencie nie ma nas na rynku brytyjskim – póki co operujemy z poziomu PromStahl Export. Zwiększamy również udział w pozostałych rynkach zagranicznych.

Budownictwo – czy prace trwają obecnie normalnie? Co z pracownikami z Ukrainy?

Mieliśmy chwilowy odpływ pracowników z Ukrainy na początku pandemii, zachowaliśmy tę załogę w ok 80%. Spadek zatrudnienia udało nam się szybko odbudować pracownikami z Polski.

Koronawirus – ryzyko strat czy tylko obniżenie wyników?

Odpowiedzieliśmy częściowo na to pytanie w pytaniach powyżej. Jest jeszcze za wcześniej aby mówić o konsekwencjach.

Jak wygląda sytuacja budownictwa przemysłowego i kontraktowanie na następne okresy?

Budownictwo Przemysłowe reprezentowane przez Projprzem Budownictwo pozyskało w ostatnim czasie istotny z punktu widzenia swojej działalności portfel zamówień. Już teraz stanowi on 80% przychodu roku 2019, dlatego przyszłość PJP Budownictwo wygląda stabilnie, a zarząd koncentruje się na poprawie marżowości kontraktów. Po rozbudowaniu organizacji o biuro we Wrocławiu potencjał spółki również wyraźnie wzrósł, a w najbliższych latach będzie w stanie prowadzić projekty o wartości 200 mln PLN rocznie.

Czy w krajach dotkniętych epidemią zatrzymały się budowy, na które dostarczacie elementy, czy też idą nadal zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem?

Epidemia COVID 19 dotyka wszystkich krajów na których jesteśmy aktywni. Ze względu na zapotrzebowanie na nasze produkty, szczególnie PromStahl którego produkty pracują w obiektach zapewniających nieprzerwane dostawy towarów dla ludności, zatrzymywanie budów nie wpływa na nas znacząco. Oczywiście są projekty, które są chwilowo wstrzymane np. we Francji czy Luksemburgu, jednak oczekujemy ich rychłego uruchomienia po przejściu kulminacyjnej fali zachorowań na tych rynkach. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, spółka zbiera informacje z rynku żeby się jak najlepiej do tego przygotować, ponieważ jest to związane z całym procesem produkcyjnym, zaopatrzeniowym itd.

Czy budowy prowadzone przez Projprzem Budownictwo prowadzone są zgodnie z harmonogramem? Dużo mówi się o brakach pracowników, którzy biorą urlopy opiekuńcze, wypoczynkowe, czy bezpłatne, aby tylko nie przychodzić do pracy i nie ryzykować.

Wszystkie te opisane w pytaniu sytuacje mają oczywiście miejsce ale należy dodać, że PJP Budownictwo wypracowało sobie opinię rzetelnej firmy, która wymaga ale również płaci regularnie do swoich podwykonawców. Takie postępowanie przekonuje wiele firm do pracy z nami, szczególnie w tych niepewnych czasach. Ogólnie rzecz ujmując wszystkie nasze budowy pracują dalej.

Jak wygląda portfolio zakontraktowanych projektów na ten rok ? Wspominał Pan w innych wystąpieniach że z racji charakterystyki produktu są one kontaktowane z minimalnie półrocznym wyprzedzeniem. Jak tegoroczna kontraktacja wygląda na tle planów określonych w strategi rozwoju grupy na lata 2020-2022 na ten rok tj. 25 mln.

Na dzień dzisiejszy dysponujemy portfelem o wartości 70% założonego budżetu na ten rok. Pozostałe wątki zostały poruszone w poprzednich pytaniach.

Jak Pan widzi sytuację w ostatnich tygodniach w perspektywie przyszłości?

Rozszerzając odpowiedź do poprzedniego pytania – gospodarka wielu krajów w najbliższych latach spowolni. Na chwilę obecną można powiedzieć, że jeszcze przez COVID 19 mieliśmy pozytywne relacje rok do roku, szczególnie w ilości pozyskiwanych zamówień. Teraz jesteśmy w okresie wyczekiwania. Jeżeli ten okres nie będzie trwał zbyt długo, czyli np. zamknie się przeciągu kwartału, a rynek nie zmieni drastycznie zapotrzebowania, to sytuacja szybko powróci do normalności czyli poziomów z 2018 czy 2019. Jeżeli jednak potrwa dłużej lub otoczenie gospodarcze radykalnie się zmieni, to będziemy wdrażać programy oszczędnościowe.

Bardzo dziękuję za wszystkie pytania. Relacja z czatu zostanie udostępniona na łamach Strefy Inwestorów i w mediach spółki PROJPRZEM MAKRUM. Zapraszamy do odwiedzania bloga spółki: http://blog.projprzem.com/

 

Więcej o Granulatorze Destruktu Asfaltowego
Marcowy newsletter spółki PROJPRZEM MAKRUM