Bydgoska fabryka MAKRUM, w której od ponad wieku produkowane są maszyny krusząco-mielące, na jeden wieczór porzuciła swoją tradycyjną funkcję, zamieniając się w ośrodek kultury. W ramach Festiwalu TehoFest – Święta Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O, w fabryce MAKRUM wystawiono spektakl poznanńskiego Teatru “Biuro Podróży”. Treść przedstawienia pt. “Złe miasto” nawiązywała do łódzkich wydarzeń początku XX wieku.

Industrialna przestrzeń fabryki MAKRUM doskonale komponowała się z wielością środków artystycznych wykorzystanych w spektaklu. Ciekawe projekcje towarzyszące ekspresyjnej grze aktorskiej, muzyka na żywo oraz gra świateł i rekwizytów – tego nie zabrakło na naszej wyjątkowej scenie. Inspiracją do przedstawienia były łódzkie wydarzenia i strajki z 1905 roku, kiedy to na ulice wylegli masowo protestujący przeciwko biedzie robotnicy fabryczni. Biuro Podróży to jeden z najbardziej znanych, polskich teatrów niezależnych. Istniejąca od ponad 14 lat scena prezentowała swoje spektakle w blisko 50 krajach świata, na sześciu kontynentach.

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem bydgoszczan i zebrało imponującą publiczność, którą zachwyciła niecodzienna otoczka widowiska. Po spektaklu odbyła się otwarta debata prowadzona przez ekipę Klubu Zasadniczo Dyskusyjnego na temat: „Czy teatr powinien się buntować? Czyli polski teatr vs. sytuacja społeczno-polityczna w Polsce”. Organizatorem wydarzeń było Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy,

Pamiętam jak w ramach akcji „Przemysłowa historia Bydgoszczy” prowadzonej przez MCK i „Wyborczą” zorganizowaliśmy wycieczkę do Makrum. Fabryka produkuje maszyny i konstrukcje dla światowych marek. Zachwycił nas ogrom wszystkiego, co kryje się w halach. Największa z suwnic jest w stanie podnieść 75 ton. Makrum słynie m.in. z maszyn krusząco-mielących. Niezawodne, gigantyczne młyny, dzięki ołowianym kulom, rozbijają całe rudy miedzi. Ta bydgoska fabryka była pierwszym na świecie podwykonawcą Rolls-Royce’a poza macierzystą Wielką Brytanią, a dziś produkuje elementy do wieży Eiffla – tak wybór fabryki MAKRUM jako tła do tego niezwykłego wydarzenia kulturalnego uzasadnił Piotr Drozdowski, koordynator TehoFestu.

Nowoczesna linia krusząca MAKRUM
Prezentacja wynikowa PROJPRZEM MAKRUM za I półrocze 2018 r.