Segment systemów techniki przeładunków odpowiedzialny był za ponad połowę przychodów Grupy PROJPRZEM MAKRUM w minionym półroczu, powiększając przychody o ponad 30%. O tym co sprzyja tak dobrej kondycji tej działalności, opowiada Piotr Szczeblewski, Prezes Zarządu spółki.
Branżowe raporty bardzo mocno podkreślają szybki rozwój rynku powierzchni magazynowych w Polsce. Jakie ma to znaczenie dla PROJPRZEM MAKRUM?
Rynek magazynowy jest bezpośrednim klientem sektora systemów przeładunkowych naszej Grupy. Przyrost powierzchni magazynowej jest wprost proporcjonalny do popytu na elementy techniki przeładunku. Kolejne metry magazynów to kolejne doki, bramy, rampy, naprowadzacze i tak dalej.
Co dokładnie mówią raporty?
Rynek magazynowy w Polsce bije kolejne rekordy. W I półroczu bieżącego roku wynajęto 2 miliony m² powierzchni i jest to najlepszy wynik w historii.
Dobre warunki prowadzenia biznesu i podaż pracowników ściągają kolejne firmy do naszego kraju lub prowokują już obecne do rozwoju – 76% wynajętej powierzchni stanowiły właśnie nowe umowy i ekspansje. Trzy dominujące tu branże to sieci handlowe, operatorzy logistyczni oraz produkcja. Podobnie wygląda struktura portfela zamówień spółki PROMStahl.
Jakie sytuacja ta ma odbicie w wynikach segmentu przeładunków?
Rozwijamy się razem z rynkiem. Przychody segmentu wzrosły w pierwszym półroczu o 31% w porównaniu do analogicznego okresu minionego roku, osiągając 63,6 mln zł.
A jak wyglądają trendy na przyszłość?
W odpowiedzi na wysoki popyt, deweloperzy ciągle zwiększają swoją aktywność. Według raportu JLL o rynku magazynowym w Polsce, w I połowie 2018 r. zasoby nowoczesnej powierzchni przekroczyły kolejny próg, osiągając 14,2 miliona m².
Nowa podaż zrealizowana w ostatnim kwartale to 343 000 m² w 15 parkach magazynowych, co daje ponad 648 000 m² dostarczonych na rynek w całym półroczu. Skala budowanej powierzchni pozwala oczekiwać kolejnych spektakularnych rekordów – w czerwcu osiągnięto poziom 2,3 miliona m². W ujęciu długofalowym podaż wzrasta praktycznie nieprzerwanie od 7 lat. Trudno zatrzymać też rynek e-commerce. Lawinowo rosnąca popularność handlu w internecie determinuje dla nas duży potencjał rozwoju sprzedaży w najbliższych latach.
Czy spółka przygotowuje się w jakiś szczególny sposób do ‘uporania’ się z rosnącą liczbą zamówień?
Grupa kontynuuje działania w zakresie optymalizacji procesów produkcyjnych zachodzących w Zakładzie w Koronowie, gdzie wytwarzane są komponenty systemów przeładunkowych. Na etapie przygotowania dokumentacji projektowej jest inwestycja w modernizację i rozbudowę tego zakładu produkcyjnego, pozwalająca na skrócenie czasu produkcji, zwiększenie mocy produkcyjnych jak również docelowo zwiększenie konkurencyjności wytwarzanych produktów.
W minionym roku poczyniono też szczególne działania w związku ze sprzedażą zagraniczną.
Dzięki obecnej od dawna na rynku niemieckim spółce PROMStahl GmbH, nasze zaawansowane rozwiązania logistyczne już posiadały silną pozycję na rynku europejskim. W minionym roku utworzyliśmy dodatkowo wewnętrzną grupę zajmującą się ekspansją do nowych krajów. Ich działania uwidoczniły się w skokowym wzroście eksportu o 30% w roku 2017. Dotarliśmy z ofertą do Klientów z ponad 40 krajów na kilku kontynentach.