Paleciak według słownika języka polskiego to ręczny wózek widłowy przeznaczony do transportu bliskiego. Jest to chyba najpopularniejszy typ wózka, który każdy z nas chociażby ‘zna z widzenia’. Czy potrzebujesz paleciaka w swojej firmie? Gdzie kupić takie urządzenie? Tego dowiesz się z poniższego tekstu.

Aby dokonać właściwego wyboru wózka widłowego należy zasięgnąć porady doświadczonych specjalistów branży wyposażenia magazynów, do której należą specjaliści marki Promlift. Również w sklepie internetowym Promlift znaleźć można wiele modeli wózków widłowych – zarówno paletowych, jak i podnośnikowych czy czołowych. Współpraca z firmą cieszącą się zaufaniem rynku, eliminuje większość ryzyka związanego z zakupem wózka i pozwala dobrać sprzęt odpowiedni potrzeb danego klienta.

Co to są paleciaki?

Popularny paleciak to wózek ręczny paletowy unoszący, który służy głównie do przemieszczania ładunków umieszczonych na paletach na krótkich dystansach, a także podnoszenia ich na wysokość do maksymalnie 20 centymetrów. Z uwagi na wysokość unoszenia, tego typu wózki określane są w Polskich Normach ISO jako wózki paletowe unoszące – a nie jak często błędnie się określa jako wózki podnośnikowe. Wózki podnośnikowe służą bowiem do podnoszenia palet z ładunkiem na większe wysokości, na przykład w celu ułożenia palety na regale.

Działanie paleciaków ręcznych oparte jest na mechanizmie hydraulicznym. W celu zmiany położenia przewożonego ładunku, operator wózka wykonuje ruchy wahadłowe dyszlem, dzięki którym reguluje ciśnienie oleju hydraulicznego w mechanizmie, podnosząc ładunek. Opuszczanie ładunku odbywa się po naciśnięciu dźwigni znajdującej się w dyszlu.

Ręczne wózki paletowe nie podlegają dozorowi Urzędu Dozoru Technicznego, a ich użytkowanie nie wymaga posiadania specjalistycznych uprawnień. Pierwszy na świecie ręczny wózek paletowy powstał w 1947 roku. Paleciak ten wyprodukowała szwedzka firma BT Industries.

Gdzie używa się paleciaków?

Ten typ wózków statystyczna osoba niezwiązana z branżą magazynową widuje najczęściej w supermarketach i sklepach o większych powierzchniach. Wykorzystywany jest do transportu towaru między obsługującym obiekt magazynem, a sklepowymi półkami. Paleciaki znajdują zastosowanie także w większych magazynach i hurtowniach, na samochodach dostawczych i liniach produkcyjnych oraz wszędzie tam, gdzie jest konieczne przewożenie ładunków na niewielkich dystansach.

Budowa i rodzaje  paleciaków

Standardowe paleciaki składają się są z korpusu wózka z widłami o różnej długości, szerokości i rozstawie; dyszla oraz pompy. Na końcu wideł mogą być zamocowane pojedyncze lub podwójne rolki. Rolki i kółka transportowe najczęściej wykonane są z poliuretanu, nylonu lub gumy i mogą mieć różne średnice. Od jakości i budowy tych elementów zależny jest komfort użytkowania wózka i łatwość manewrowania nim.

Podstawową cechą różnicującą wózki paletowe jest udźwig i długość wideł. Zwykle urządzenia te mogą przewozić ładunek o wadze sięgającej do 2,5-3 ton. W zależności od udźwigu i przeznaczenia, wózki mogą mieć różną długość wideł – najczęściej od około 80 do 150 cm lub więcej. Im mniejszy będzie rozstaw wideł, tym bardziej zwrotny będzie załadowany wózek. Przyjmuje się, że standardowy rozstaw to 52–55 cm, rozstaw szeroki to 68 cm, a wąski 14–45 cm. Minimalna wysokość wideł to 8–9 centymetrów, maksymalna do 20 centymetrów.

Zalety i wady paleciaków

Do podstawowych zalet ręcznych wózków paletowych należą ich niewielkie gabaryty i poręczność, co jest nieocenione w małych przestrzeniach operacyjnych. Są to też stosunkowo tanie wózki, przy których przedsiębiorca nie ponosi dodatkowych kosztów przeglądów, ani specjalistycznych szkoleń obsługujących je pracowników. Trudno o bardziej uniwersalny i prosty w obsłudze sprzęt magazynowy.

Wśród wad tego typu wózków wymienić możemy ograniczenia wynikające z ich budowy, które dotyczą rodzaju, wagi i wysokości manewrowania przewożonym towarem. Użytkować możemy je wyłącznie do niskiego i bliskiego składowania. Ze względu na brak silnika i amortyzacji, wózki te nie nadają się do transportu w trudniejszym terenie, np. na powierzchniach pochyłych i nierównych. Ich użycie wymaga także zaangażowania znacznej siły fizycznej – po pierwsze do pompowania podnośnika, a po drugie do ciągnięcia ładunku. Z tego powodu dłuższa praca z ich użyciem może być wyczerpująca i niekomfortowa.

Grudniowy newsletter spółki PJP MAKRUM
O aktywnościach Projprzem Budownictwo w Poznaniu i Wielkopolsce